tren
Boyner Grup

Boyner Grup Tarihçesi

Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları A.Ş. 26 Ocak 1952 tarihinde Boyner ailesi tarafından kuruldu. Yıllar içinde yünlü kumaş üretimi, iç piyasaya satışı, ve ihracatı ile büyük başarılar kazandı. Boyner ailesi, 70’li yıllarda tekstilin yanı sıra önce erkek giyim ile konfeksiyon ve mağazacılık işine girdi. Bu girişimi çok farklı formatlarda mağazacılık, ve müşteriyi temel alan bazı hizmetler izledi. Bugün Altınyıldız, ağırlıklı olarak perakende olmak üzere, tekstil ve konfeksiyon üretimi ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Boyner Holding, Altınyıldız haricinde, asıl faaliyet alanı e-ticaret olan Morhipo.com markası ile hizmet veren Fırsat Elektronik Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin %60’ına ve Altınyıldız Classics ve Beymen Business mağazalarının faaliyetlerini yürüten BR Mağazacılık Ticaret A.Ş.’nin %50 hisselerinin de sahibidir.
Seçkin tekstil imalatçısı Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları’nın 1952 yılında kurulması ile birlikte tekstil ve giyim sektörüne giren Boyner Ailesi, 1971 yılında Beymen’i Türk tüketicisi ile tanıştırdı. Perakendecilik faaliyetleri, 1981 yılında seri sonu ürünlerini satmak için kurulan ve hızla çok katlı mağazaya dönüşen Çarşı ile devam etti. 1985 yılında Grup, ana bayilik ve üreticilik anlaşması ile Benetton’u Türkiye’ye getirdi. Benetton, Türkiye’ye ilk giren uluslararası hazır giyim markasıdır.

Günümüzde halen müşterisini en önemli varlığı olarak gören Grup “Koşulsuz Müşteri Mutluluğu” kavramını 1987’de hayata geçirip, Türkiye’de tüketicilerin yaşamında yeni bir dönemi daha başlattı.

Perakendecilik sektöründe bir devrim niteliği taşıyan Çarşı kredi kartının 1989’da yaratılmasının ardından, Boyner Grup özellikle 1990’lı yılların başında, perspektifini üretimden perakendeciliğe döndürdü. 1991 ve 1996 yıllarında sırasıyla Altınyıldız ve Çarşı şirketleri halka açıldı. 1997 yılında, günümüzde Avrupa’nın en büyük tekstil fabrikalarından biri ve “Altınyıldız” markalı kumaş üreticisi olan Altınyıldız, sonradan Network olarak adlandırılacak, ilk perakende markasının operasyonunu başlattı. Grup 1998 yılında perakende dışı bir alanda, son 15 yılın en önemli yeniliklerinden biri olan ve 2002 yılında 1,5 milyon müşteri, 400’den fazla üye iş yeri ve 5.000’den fazla nokta ile HSBC’ye satılan Advantage Card’ı geliştirdi. Advantage Türkiye’de taksitli kredi kartı pazarının öncüsü oldu. 2000 yılında ise Altınyıldız’ın ikinci perakende markası olan Fabrika ortaya çıktı.

Boyner Topluğu, perakende sektörü dışındaki faaliyetlerini 2001 yılında kurduğu seyahat firması Çarşı Tatil ve 2003 yılında kurulan ve müşterilerine sunduğu 7 gün 24 saat asistanlık hizmetleri ile Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza atan Back-up ile sürdürdü. Grup, 2003 yılında yarattığı T-Box markası ile de giyim sektöründeki yenilikçi ve yaratıcı yönünü bir kez daha ispatladı.

2004 yılındaki Değişim Programı çerçevesinde ismi Çarşı’dan Boyner’e değişen BBM, 2006 yılında kozmetik ile başlayan, 2007 yılında ev tekstili ve 2008 yılında spor giyim alanlarında devam eden yatırımları ile yeni küçük konsept mağazaları olan Boyner Evde ve Boyner Sports’u da müşterileri ile buluşturdu.

2007 yılında Citigroup Venture Capital Investment’ın BBM’nin %30’una ve Beymen’in %50’sine ortak olması ile bu şirketlerin Türkiye piyasasındaki lider konumları daha da güçlenerek büyümelerine büyük katkı sağlandı. 2007 yılında ayrıca Altınyıldız üçüncü perakende markası olan Que yaratıldı. Türkiye’nin en prestijli giyim markası olan Beymen, müşterilerine sunduğu Beymen, Beymen Club ve Beymen Home markalı ürünlerinin yanı sıra, lüks giyim sektöründeki öncü konumunu korumak ve her geçen gün daha da sağlamlaştırmak felsefesi ile 2007 yılından itibaren yeni yatırımlar yaparak dünyaca ünlü birçok marka için Nişantaşı ve İstinyePark’ta “Designer Butikler” açmaya başladı.

Boyner Topluluğu, 2011 yılında Morhipo.com sitesi ile e-ticaret pazarına giriş yaparak ülkemizde hızla büyüyen bu sektördeki yerini aldı. Morhipo.com rakiplerinden faklı olarak tek bir çatı altında hem sezon ürünlerini, hem de günlük kampanyaları toplayarak, fırsat sitelerinden ayrışıp, Grup’un öncü özelliğini sanal dünyaya taşıdı.

Boyner Topluluğu 2011 yılında Ran Mağazacılık ile %50 ortak olduğu BR Mağazacılık (BR) şirketini kurdu. BR altında Altınyıldız Classics ve Beymen Business markaları formal iş giyim alanında müşterilerimiz ile buluşmaktadır.

2012 yılında Boyner Topluluğu Benetton’daki %50 oranındaki hisselerini Benetten International şirketine devretti. Yine aynı yıl içerisinde Back-Up şirketinin çoğunluk hisselerini de alanında çok deneyimli bir uluslararası şirket olan Affinion şirketine sattı.

2012 yılında ülkemizin en eski ve köklü çok katlı mağazacılık şirketi YKM’nin çoğunluk hisselerini alan BBM, ailesine çok değerli bir üye kazandırdı.

2013 yılında Boyner Topluluğu CVCI’dan Beymen’in %50 hissesini, Boyner’in de %30,05 hissesini geri aldı. Yine 2013 yılında YKM’nin kalan azınlık hisselerini de alarak bu şirketin %100’üne sahip oldu.

Ana faaliyet alanları olan perakende ve tekstil üretimi dışında, Altınyıldız, 2011 yılında fabrika arazisinin değerlendirilmesi amacı ile Fer Yapı ile ortak olarak “İstWest” konut projesini başlattı. 999 konut ve 17.500 m2 ticari alandan oluşan İstwest projesinde anahtar teslimi ve yaşam başladı.

Altınyıldız, aynı zamanda 2010 yılında açılan Starcity Alışveriş Merkezi’nde Yıldız Holding bünyesinde bulunan Merkür Ticaret A.Ş. ile ortaktır.

Ana ortağı Boyner Holding olan Altınyıldız, 1991 yılında halka açıldı. Şirket hisselerinin %20,80’i Borsa İstanbul’da (“BIST”) işlem görüyor.

Grup Şirketleri

Altınyıldız, 1952 yılından bu yana kesintisiz olarak faaliyet gösterdiği yünlü tekstil sektöründeki faaliyetlerine 2013 yıl sonundan itibaren Altınyıldız Tekstil ve Konfeksiyon A.Ş. (“AYTK”) adı altında devam ediyor. Bugün, 83.345 m² kapalı alanıyla AYTK tesisleri büyüklük bakımından Avrupa’da 2. ve dünyada ilk 10 arasındadır. Yurt içi yünlü kumaş piyasasında yaklaşık %40’lık pazar payına sahip olan AYTK, Grup markalarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışındaki birçok firma için hazır giyim üretimi de yapıyor. Yüksek kalite standartları, verimlilik ve zamanında üretim özellikleriyle öne çıkarak üst seviye müşteriler tarafından tercih ediliyor.

1981 yılında faaliyete başlayan Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. (“BBM”) ilk mağazasını, o zamanki adı olan Çarşı Mağazası adıyla, Bakırköy’de açtı. BBM sektörün güçlü markalarından YKM’nin (Yeni Karamürsel Giyim ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret Sanayi A.Ş. ve Yeni Karamürsel Giyim ve İhtiyaç Maddeleri Pazarlama A.Ş. çoğunluk hissesini 2012 yılında ve tamamını da 2013 yılında bünyesine kattı. Böylece, çok katlı mağazacılık sektöründe marka ve tüketici farklılaştırması oluşturmayı hedefleyen BBM’nin sektördeki konumu iyice güçlendi. BBM, çok katlı mağazaları, tek kategoride uzmanlaşmış konsept mağazaları (Boyner Evde ve Boyner Sports mağazaları), Outlet Mağazaları, BSSD/Designers On Sale, Çarşı Mağazaları ve, 2012’den itibaren, YKM Mağazaları ile hizmet veriyor. BBM 2013 yıl sonu itibariyle Türkiye’nin 37 ilinde 78 Boyner ve 61 YKM mağazasıyla 277.218 m2 satış alanına ulaştı, yıl boyunca ortalama 5.200 çalışanı ile yaklaşık 97 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

1971 yılında ilk mağazasını açan Beymen Mağazacılık A.Ş.’nin (“Beymen”) bünyesinde, bugün toplam 41.287 m2 net satış alanında farklı mağazacılık anlayışlarını temsil eden 73 mağazası vardır. Beymen, kurulduğu günden bu yana Türk moda sektörünün ve dünya lüks perakende sektörünün de önde gelen oyuncuları arasında yer alıyor. Bugün, 450’den fazla dünya markasını bünyesinde bulunduran Beymen’in seçtiği mağaza koleksiyonları dünyada sınıfının en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor.

AY Marka Mağazacılık A.Ş. (“AY Marka”) Ekim 2008’de Altınyıldız Tekstil bünyesinden ayrı bir tüzel kişiliğe kavuşarak Network, Fabrika ve Que markalarıyla şirketleşti. Daha sonra 2009’da BBM’den kiralanan lisans hakkıyla Beymen Business markası ve 2010 yılında da Divarese ve T-box operasyonu AY Marka bünyesine katıldı. Bugün AY Marka, Türkiye’nin 26 ilinde 159 mağazanın yanı sıra, yurt dışında Abhazya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kıbrıs, Kırgızistan, Rusya ve Suudi Arabistan’da toplam 12 yurt dışı mağaza ile hizmet veriyor.

2007 de kurulan BYN Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. (“BYN”) Altınyıldız’ın eski fabrika arazisinin yanında bulunan ve 2010 yılında faaliyete geçen Starcity Alışveriş Merkezi operasyonunu Yıldız Holding bünyesinde bulunan Merkür Ticaret A.Ş. ile ortak olarak yürütüyor.